Start
Benefis Franciszka Kwidzińskiego - Kierownika Zespołu PDF Drukuj Email

 

 

 

Dnia 15 października 2011 roku w sali widowiskowej w Domu Rzemiosła w Kartuzach odbył się uroczysty benefis Franciszka Kwidzińskiego – kierownika, który już od ponad 50 lat kieruje Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca "Kaszuby" z Kartuz (dokładnie od 1961 roku). Członkiem zespołu jest prawie od samego początku.

 

 

 

fot. P. Smoliński

 

Tydzień przed uroczystością   Franciszek Kwidziński odebrał tytuł honorowego obywatela Kartuz. Warto dodać, że właśnie on, jako pierwszy ten tytuł otrzymał. Benefis był podziękowaniem za jego wieloletnią pracę na rzecz promocji Kaszub na całym świecie.


Gośćmi Benefisu, oprócz rodziny jubilata, jego znajomych, przyjaciół i członków zespołu, byli między innymi burmistrz Kartuz Mirosława Lehman, starosta kartuska Janina Kwiecień, ksiądz prałat Piotr Krupiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Łukasz Grzędzicki oraz komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Edmund Kwidziński.


Imprezę prowadzili Jacek Kitowski (członek zespołu) i Damroka Kwidzińska. Zaproszeni goście opowiadali o swoich osobistych kontaktach z panem Franciszkiem Kwidzińskim. Jubilat opowieściami i ciekawostkami ze swego życia rozbawiał do łez zgromadzoną w Domu Rzemiosła publiczność.
Na scenie specjalnie dla Franciszka Kwidzińskiego zaprezentowali się: Słunôszka i Krosniãta, Damroka Kwidzińska, tercet Zibi&Kris, Kapela Kazimierza oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Kaszuby".
Gratulacjom i wyrazom uznania dla pana Franciszka Kwidzińskiego nie było końca. Specjalną niespodziankę przygotowali dla uczestników benefisu organizatorzy, serwując wspaniały jubileuszowy tort.fot. A. Serkowska